Depresja już dawno została uznana za jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Czy zdajesz sobie sprawę, że na całym świecie boryka się z nią 350 milionów osób, a tylko w samej Polsce zdiagnozowano 1,5 miliona przypadków? Eksperci potwierdzają jednak, że statystyki te się mogą być dokładne, ponieważ ogrom chorych nie zgłasza się na diagnostykę i leczenie. Odpowiednia terapia jest niezbędna, aby wyjść z depresji, pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z jej objawami samodzielnie. Co więcej, nawet leczona depresja lubi niestety wracać.
Skuteczne leczenie depresji
Czy gorsze samopoczucie, przewlekłe zmęczenie i senność, to już objawy depresji? Może tak być, ale nie musi, dlatego konieczna jest profesjonalne rozpoznanie jednostki chorobowej. Na tej podstawie dobierane jest zresztą skuteczne, indywidualne leczenie.
Leczenie depresji przebiega w długim okresie i następuje przy zastosowaniu różnych metod jednocześnie. Przede wszystkim, zalecana jest terapia psychologiczna albo u psychiatry, połączona z właściwą farmakoterapią. Naturalne antydepresanty, które są łatwo dostępne bez recepty, najczęściej niestety nie dają optymalnych rezultatów. Konieczne jest leczenie antydepresantami pod ścisłym nadzorem lekarza.
Co ważne, pacjenci ze zdiagnozowaną depresją nie powinni bać się leków. Czas obalić mit, zgodnie z którym antydepresanty uzależniają, zaburzają i zmieniają osobowość czy są produkowane przez koncerny tylko dla zysków. Ich skład naprawdę pozwala poradzić sobie z chorobą i wrócić do normalnego, komfortowego funkcjonowania z uśmiechem na twarzy.