Zmieniająca się sytuacja na rynku energii skłania wiele osób do poszukiwania alternatywnych źródeł wytwarzania energii cieplnej. Wśród zyskujących na popularności znajdują się pompy ciepła, cenione ze względu na możliwość wygenerowania oszczędności w opłatach za ogrzewanie, przyjazne środowisku działanie oraz niskie koszta użytkowania. 

Pompa ciepła – wprowadzenie w temat 

Pompy ciepła to systemy grzewcze korzystające z energii zgromadzonej w środowisku. Może być to energia pochodząca z gruntu, wody lub powietrza, które będzie kierowana do instalacji w budynku oraz wykorzystywana zgodnie z zapotrzebowaniem. Typowa pompa ciepła wykorzystuje aż 75% energii pochodzącej z zasobów naturalnych, a 25% ze źródła elektrycznego. 

W każdej pompie kluczowe jest jej dostosowanie do pracy z konkretnymi źródłami ciepła. Urządzenia te pozwalają na wykorzystanie energii zarówno do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej, a w okresie letnim – do klimatyzowania budynku. 

Rodzaje pomp ciepła 

Osobom poszukującym dobrej jakości pomp ciepła polecamy kontakt z zaufanym polskim dostawcą: https://columbusenergy.pl/oferta/pompa-ciepla-katowice. W ofercie znajdziesz urządzenia gruntowe, wodne, powietrzne (typu woda-powietrze oraz powietrze-powietrze). 

Do najczęściej stosowanych należą maszyny gruntowe, wykorzystujące energię obecną w głębinach ziemi. Pompy powietrzne są szczególnie łatwe w montażu i należą do grona najtańszych. Mogą pobierać energię z zewnątrz, kierując ciepłe powietrze wprost do budynku lub wykorzystując je w instalacji grzewczej. Pompy wodne należą do najrzadziej stosowanych, z uwagi na konieczność posiadania dostępu do zbiorników wodnych na terenie działki.